Backlinklerden Ceza Almamak için Neler Yapılmalı ?

7 Aralık 2021

Backlink çalışmaları, sitenizi kaynak olarak gösteren başka siteleri işaret etmektedir. Başka siteler tarafından referans gösterilen siteniz, arama motorları açısından sitenizin kaliteli olduğunun algılanmasını sağlar. SEO çalışmaları içerisinde yer alan backlinkler, sitenize her zaman fayda sağlamayabilir. Hatta bazı backlinkler, fayda sağlamadığı gibi aksine daha çok zarar verebilmektedir.

Arama motorları tarafından işleyiş ve içeriği bakımından kötü olarak belirlenmiş web siteleri bulunmaktadır. Bu kötü web sitelerinden gelen backlinkler sitenize zarar vermektedir. Farklı olarak sizin haberiniz olmadan sitenize gelen backlinklerde sitenizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Backlinkler Hangi Durumlarda Zararlıdır ?

Web sitenize gelen bağlantının bulunduğu sitenin yaşı önemlidir. Eğer genç bir yaşa sahipse ve bulunduğu alanda bir otoriteye sahip değilse böyle sitelerden gelecek olan backlinkler sitenize zarar verebilir. Bu şekilde olan siteleri kontrol ederek, bağlantı reddetme listesine eklemeniz gerekir.

İllegal içeriklere sahip olan kumar, adult ve bahis içeren sitelerden gelen bağlantılarda sitenize büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu bağlantıları reddederek bu sitelerle çalışma yapmadığınızı göstermelisiniz.

Backlinklerle sitenize zarar verebilecek durumlardan bir diğeri ise domain otoritesi düşük sitelerdir.

Spam sitelerden gelen backlinklerde siteye zarar veren durumlardan bir tanesidir. Arama motorları tarafından ceza alan, sadece bu spam amacıyla kurulmuş sitelerden alınan backlinklerde sitenize zarar verir. Yine bu siteleri bularak reddetmeniz gerekmektedir.

Aşırı SEO çalışması yaparak aynı anahtar kelimeler üzerinden backlink alınması da sitenize zarar verebilecek durumlar arasında yer almaktadır.

Bu şekilde olan backlinkler siteniz ceza alarak arama motorunda sıralama kaybedebilir veya sitenizin arama motorunda kaldırılmasına yol açabilmektedir.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz görüntülenmeyecektir. Zorunlar alan işaretlidir. *